Banner Image for Page #
 

Hem » Besiktning » Besiktningar och registrering

Besiktningar och registrering

Besiktning i GK

GK:s besiktningsmän finns på plats i Skräbböle-hamnen varje måndag 18.00 – 19.30 under tiden från 16.5 till 20.6.2011.
En separat förteckning över ”besiktningsmän i tjänst” per kväll finns på anslagstavlan i hamnen. Hamnen är indelad i tre områden: pontonbryggan, skjulbryggan och piren. Lediga besiktningsmän hittas vid mastkranen – iklädda färggrann väst. Namn och telefonnummer till besiktningsmännen på sid. 7!
Anmälning sker vid mastkranen fr.o.m. 18.00, och båtarna besiktigas i den ordning anmälningarna kommit in. besiktning på annan tid
Om besiktning önskas på annan tid eller plats skall därom skilt överenskommas med någon av besiktningsmännen. Härvid uppbärs en extra avgift som betalas kontant vid besiktningen på € 20 + € 0,40/km.

Registernummer

Numret bör vara synligt märkt på farkostens båda sidor så att det syns tydligt vid framförande av farkosten. Bokstäverna och siffrorna bör vara till färgen sådana att de tydligt kan urskiljas mot bakgrunden. Siffrorna och bokstäverna bör vara minst 7,5 cm höga och 1,5 cm breda. Avståndet mellan siffrorna bör vara minst 2 cm. Avståndet mellan en bokstav och siffra bör vara mellan 4 och 10 cm. Nummerplåten bör vara rektangulär,minst 12 cm hög och börja 2,5 cm före samt sträcka sig 2,5 cm efter bokstaven och siffrorna. En farkost som bör registreras får inte användas utan synligt registreringsnummer.

Nödsignaler

Nödsignaler fordras enligt följande:

Klass 1

4 st. röda fallskärmsraketer
4 st. röda bloss
2 st. orange rök

Klass 2

4 st. röda fallskärmsraketer
4 st. röda bloss
orange rök rekommenderas

Klass 3

2 st. röda fallskärmsraketer och 2 st. röda bloss rekommenderas eller
4 st röda bloss

Klass 4

2 st. röda bloss rekommenderas

Ljuspistol och röda fallskärmspatroner vars stighöjd är 300 meter (stämpel) ersätter röda fallskärmsraketer. Ljuspistolen ersätter dock endast 2 st. röda fallskärmsraketer. Nödsignalerna bör vara i gott skick och förvarade på rätt sätt. Raketernas och handblossens längsta giltighetstid är tillverkningsåret + fem kalenderår. Efter utgången av den giltighetstid tillverkaren angivit ansvarar båtägaren själv för sina nödsignaler. Giltighetstiden för ljuspistolernas patroner enligt stämpel, eller utan stämpel högst 25 år ifall de är i oklanderligt skick och inköpsdatum kan fastställas. Ljuspistolen kräver licens.

Flytutrustning, service och granskning

För varje uppblåsbara räddningsväst bör finnas en reservdels förpackning. Räddningsvästarna bör granskas och servas enligt tillverkarens direktiv. Över utförd service bör finnas anteckning i västen. Tillverkarna rekommenderar att västarna förnyas efter 10 år eller tidigare om fel i funktion och konstruktionen uppdagas. Alla gånger räddningsvästen blir våt eller uppblåst bör den torkas, granskas och servas enligt tillverkares direktiv och rekommendation.
Uppblåst räddningsväst bör alltid utrustas med nya gasbehållare och säkring, så att västen är färdigt uppladdad för nästa bruk. Se till att det i båten finns tillräckligt med reservdelar och tillhörande service handböcker. Räddningsvästar har olika komponenter/reservdelar som inte nödvändigtvis passar till andra västar. Utan utbytbara delar och service är västarna obrukbara.

Båtstege/ombordstigning

Fast monterad stege som gör det möjligt för en person som fallit i vattnet att ta sig ombord, antingen vid aktern eller båtsida. Sådana stegar som kan fällas upp bör kunna fällas ned av den som befinner sig i vattnet. Om de är en del av räcket får de inte riskera säkerheten på däck. Den nedfällbara stegens nedersta steg bör vara minst 300 mm under vattenytan då den är i sitt nedersta läge. Om en obelastad båts fribord är under 500 mm fordras ingen stege. I en sådan båt bör finnas handtag med vilket man kan ta sig ombord.
I klasserna 1 och 2 krävs och i klass 3 rekommenderas VHF-radiotelefon. Dessutom rekommenderas tillsats för digitalselektivanrop (DSC). I klass 1 rekommenderas ytterligare en hand VHF.

Brandvarnare och gasvarnare

I båtar med slutna sovutrymmen bör finnas brandvarnare. Det rekommenderas att varje separat slutet sovutrymme har en skild brandvarnare. Alla på marknaden förekommande brandvarnare håller inte i båtbruk. Gasvarnare rekommenderas i båtar med flytgasapparater.

Markku Pohjavirta, besiktningskommitténs ordförrande